Depozit kod izdavanja stanova - šta je važno znati?

Depozit kod izdavanja stanova - šta je važno znati?

Depozit je suma novca koju stanodavac zahteva od stanara kao novčanu garanciju kako bi bio siguran da će stan biti vraćen u istom stanju u kakvom je i preuzet. Neophodno je u ugovoru definisati visinu depozita. Ako stanar održava stan i ne nastanu štete, depozit će mu biti vraćen na kraju ugovora.

Depozit je značajan jer omogućava stanodavcu da zaštiti svoju investiciju i stanaru da zaštiti svoje interese. Stanar treba da bude pažljiv i odgovoran prema stanu i nameštaju, kako bi izbegao neželjene situacije i kako bi depozit bio vraćen na kraju ugovora.

depozit-kod-izdavanja-stanova

U većim gradovima postoji velika potražnja za izdavanjem stanova. Najveća je potražnja za stanovima u Beogradu i Novom Sadu, nakon čega sledi Niš. Prilikom upisivanja fakulteta, većina studenata nalazi stan, a tu je i veliki broj porodica koji su zbog posla prinuđeni da privremeno promene grad. Velika ponuda stanova za lokacije i , omogućava da svako pronađe stan u skladu sa svojim potrebama. U daljem tekstu ćemo govoriti o važnosti depozita.

Ugovor za izdavanje stana mora da sadrži depozit i visinu depozita. Ugovor za izdavanje stana je izuzetno važan jer jasno definiše prava i obaveze obe ugovorne strane i omogućava pravnu zaštitu, u suprotnom bi pravna zaštita bila ograničena i bilo bi teže rešiti nesporazume i eventualne probleme izdavanja stana. Depozit je jedna od stavki koja može izazvati potencijalni problem ukoliko nedostaje pravna zaštita.

Koliko iznosi depozit za stan?

Iznos depozita za stan varira i može biti između jedne i tri mesečne kirije. Iznos može biti viši ili manji u zavisnosti od lokacije stana, kvaliteta i opremljenosti stana, trajanja iznajmljivanja i drugih faktora. Stanodavac može zahtevati određeni iznos depozita kako bi se osigurao protiv eventualnih šteta ili neplaćanja najma. Važno je dogovoriti se sa stanodavcem o iznosu depozita i njegovom korišćenju pre nego što se potpiše ugovor o izdavanju stana kako bi interesi bili usaglašeni.

treba da sadrži veličinu, stanje stana, enterijera, popis nameštaja i vrednost, odnosno stanje uređaja i nameštaja u trenutku izdavanja. Važno je da se stanar čuva stan kao svoj i da prilikom iseljenja iz stana sve ostavi u zatečenom stanju, u suprotnom mora pokriti štetu pomoću depozita ili dela depozita koji je predao prilikom useljenja.

Da li je potreban depozit za nemašten stan?

Da, u nekim slučajevima se može tražiti depozit i za nenamešten stan. To je način na koji zakupodavac može biti siguran da će stan biti vraćen u istom stanju u kakvom je i preuzet, bez obzira na to da li je stan namešten ili ne. Ukupna vrednost stana se može koristiti za određivanje iznosa depozita, a ako nije utvrđeno drugačije u ugovoru, iznos depozita se vraća zakupcu na kraju ugovora osim ako nisu nastale štete.

@roommateor.com Depozit i iznos depozita su važne stavke ugovora za izdavanje stana. Depozit štiti interese obe ugovorne strane, stanodavca i stanara. Stanodavcu pruža novčanu garanciju da će stan biti predat u preuzetom stanju. Ukoliko to nije slučaj, depozit ili deo depozita će pokriti troškove štete koju je izazvao stanar. #stanar #stanodavac #izdavanjestanova #depozit #roommateor #roommateornekretnine #savetizanekretnine #saputnikzanekretnine ♬ original sound - Nekretnine i putovanja 🏘️✈️

U kojim slučajevima stanodavac zadržava depozit?

Stanodavac može zadržati deo ili ceo depozit u sledećim slučajevima:

1. Neplaćanje kirije - ukoliko stanar ne plati najam u dogovorenom roku, stanodavac može zadržati deo ili ceo depozit kao kompenzaciju.

2. Oštećenje stana ili nameštaja u stanu - ukoliko stanar nanese štetu na stan ili opremu, stanodavac može zadržati deo ili ceo depozit kako bi nadoknadio štetu.

3. Nepoštovanje ugovora - ukoliko stanar krši bilo koju odredbu ugovora o izdavanju stana, stanodavac može zadržati deo ili ceo depozit kao kaznu.

Ukoliko stanodavac zadrži depozit, obavezno je da to obrazloži stanaru i da mu pruži detaljne informacije o tome koliko i zbog čega je zadržan deo ili ceo depozit. Ukoliko postoji neslaganje između strana, preporučljivo je da se konsultuje stručnjak ili pravni savetnik kako bi se rešio problem.

Šta ako stanar ne želi da plati depozit?

Ako stanar ne želi da plati depozit, to može predstavljati problem za stanodavca. Stanodavac može odbiti da iznajmi stan bez depozita ili može tražiti alternativne garancije, kao što je avansno plaćanje najma ili uzimanje kredita za zaštitu.

Ukoliko stanodavac i stanar ne mogu da se dogovore oko depozita, to može dovesti do toga da iznajmljivanje ne bude realizovano. Ukoliko se iznajmljivanje ipak zaključi bez depozita, vlasnik stana bi trebao imati druge mehanizme za zaštitu svojih interesa, poput ugovora o iznajmljivanju sa detaljnim pravilima i odredbama o odgovornostima stanara.

Bez depozita i ugovora, mogući su brojni problemi kao što su neplaćanje najma, štete u stanu, zloupotreba stana i drugo. Ukoliko se ne postigne dogovor između stanodavca i stanara, moguće su i sudski sporovi u slučaju nezadovoljstva jedne strane. Zato je važno da se sve obaveze i odgovornosti detaljno definišu u ugovoru o iznajmljivanju i da se depozit drži kao garancija za ispunjenje tih obaveza.

U Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, iznos depozita obično jednak iznosu kirije. Ovaj pristup se koristi kako bi se obezbedila zaštita zakupodavcu u slučaju štete u stanu ili neplaćanja kirije. Međutim, vrednost stana i nameštaja u stanu može biti mnogo veća od iznosa kirije, stoga je važno tačno definisati vrednost stana i nameštaja u ugovoru o zakupu.

Ukoliko dođe do štete, zakupodavac može koristiti depozit da pokrije troškove popravke, a ako se depozit ne pokriva, zakupac bi morao da nadoknadi štetu. Ukupna vrednost stana i nameštaja se može koristiti za određivanje iznosa depozita, ali to ne znači da će se depozit uvek koristiti za popravku štete. Ukoliko nije utvrđeno drugačije u ugovoru, iznos depozita se vraća zakupcu na kraju ugovora osim ako nisu nastale štete.

Objavio: roommateor logo Roommateor.com
Ažurirano:


Podeli blog sa prijateljima